Állkapocs ízület (TMI) diszfunkciójának háttere Az állkapocs ízület (temporomandibularis ízület) működésének zavarai, ezek kezelési lehetőségei…
Az állkapocs fájdalom lehetséges okai
Állkapocs fájdalom
Az állkapocs ízület (temporomandibularis ízület) működésének zavarai, ezek kezelési lehetőségei egyre inkább előtérbe kerül a fizioterápiában, a gyógytornában és az orvoslás területén.
Egyéni Gyógytorna vizsgálattal
Előzze meg és kezeltesse a mozgásszervi panaszait szakemberekkel. Hatékony, modern szakterápiás kezelések!
Az állkapocsízület a fül előtt található kicsi ízület, ami arra szolgál, hogy összekösse az alsó állcsontot a koponyával. Az állkapocs ízületben található egy porckorong, ami a megfelelően működő állkapocs ízületben együtt mozog a csonttal. Az állkapocs ízület működését befolyásolja szervezet általános állapota, az izmok, a fogak és a csontok.
Az állkapocs fájdalom lehetséges okai
Craniomandibuláris Diszfunkcióknak nevezzük azokat a zavarokat, amelyek a rágóízület (az állkapocs ízület) működésével kapcsolatban alakulnak ki. A hibás működés következtében az ízület felépítésében részt vevő különböző részecskék (pl. ízületi felszínek, szalagok, ízületi tok), vagy a környező izmok (pl. rágóizmok, nyelvcsont feletti és alatti izmok), illetve a szomszédos testrészek területén bekövetkező változás zavarokat okoz az egész ízület, ill. az egész rendszer működésében. A disszfunkció az ízülettől távolabb eső területekre is kifejtheti hatását (pl. fejfájást, fülzúgást stb. okozva). Emiatt számos kisebb-nagyobb, általában kellemetlen tünet hátterében gyakran találhatjuk a rágóízület működésének zavarát.
Az állkapocs fájdalom leggyakoribb okai:
Fogászati jellegű okok: a panaszok kialakulása előtt nem sokkal készült fogpótlás, hosszan tartó fogászati beavatkozás, fogágybetegség, fogszuvasodás, foghézag, sérült fog, tályog.
Tartási rendellenességek: nagyon gyakran ezek képezik az állkapocs ízületi panaszok alapját. A különböző testtartási rendellenességek (pl. hanyag tartás, gerincferdülés), a gerinc degeneratív elváltozásai, a nyak-vállöv izmainak feszessége, zsugorodása akár okozói is lehetnek, de súlyosbíthatják is az állkapocs ízület diszfunkcióját.
Pszichés problémák: stressz, pszichés túlhajszoltság, alvászavar, fáradtság, amihez társul valamilyen funkcionális, strukturális eltérés. Tanulmányok igazolják, hogy a túlhajszolt, stresszes életmód hozzájárulhat a TMD (Temporomandibuláris dysfunkció) kialakulásához.
Fertőzéses vagy traumás eredetű ízületi gyulladások: A traumás forma gyakran fordul elő a pofonvágott gyermekekben. A fertőzéses artritisz az ízület környező részeiről átterjedő vagy a keringéssel a test más részéről odakerülő fertőzés eredménye. Trauma az állkapocs külső behatása.
Ízület mozgásának beszűkülése: a beszűkülést a csontok vagy más ízületi összetevők összenövése, ill. a környező ínszalagokban kialakuló mészlerakódás okozza. Általában nem fájdalmas, de a száj csak 2-3 cm-re vagy még annyira sem nyitható ki.
Ínszalag megnyúlása: Az állkapocs lazasága az ínszalagok megnyúlásakor alakul ki. Kiváltó ok lehet a száj túl nagyra nyitása vagy az állkapcsot ért ütés, külső behatás is.
Milyen kezelési lehetőségek segíthetnek állkapocs fájdalom csökkentésére?
A panaszok és tünetek a kiváltó októl függően változatosak lehetnek. A fájdalom néha inkább az ízület környékén, nem pedig magában az ízületben jelentkezik.
1. Sínterápia
A sínterápia lényege, hogy az alsó fogsoron a nap 24 órájában egy átlátszó kemény műanyagból készült sínt kell viselni. A panaszok megszűnését követően további kezelések lehetnek szükségesek az elért új helyzet fixálására.
2. Gyógytorna, Állkapocs ízületi gyógytorna
Az állkapocs ízületi (TMI) megbetegedések tüneteinek enyhítésére, esetleges megszüntetésére, a tünetek megelőzésére alkalmazhatók gyógytorna módszerek. A TMI gyógytorna az orvosi diagnosztikát követően az elsők között számon tartott, beavatkozást nem igénylő technikák egyike.
Aprólékos, precíz, kis mozdulatokkal erősíti az ízületek körüli izomzatot, így növelve a test stabilitását. Fontos a szakember által egyénileg összeállított gyakorlatsor rendszeres, heti többszöri ismétlése a megfelelő izomerő és mozgáskoordináció és az ízületi stabilitás eléréséhez.
A különböző módszerek kiválasztásának alapja az orvosi diagnózis alapján elvégzett fizioterápiás vizsgálat, részletes anamnézis felvétele, ezt követően egyéni kezelési terv készítése, ami tartalmazza a páciens számára otthonra ajánlott házi feladatokat is.
Alkalmazható gyógytorna technikák az állkapocs ízületi panaszok csökkentésére:
- Állkapocs ízületi gyógytorna (TMI gyógytorna)
- Manuálterápia
- Egyéni gyógytorna
- Craniosacralis terápia
Nagyon jól összeszedett ismertető leírások. Mindenből tanulunk. Érsek Ildikó oldalából is. Köszönet érte.