Skip to content
Medicalinfo - Egészség, életmód cikkek
Hanyagtartás

A hanyagtartás jellemzői, háttere

A  gerinc normális körülmények között is bizonyos fokú görbülettel rendelkezik, amely 8-10 éves korra alakul ki. Aszerint, hogy a gerinc domborulata a hát, vagy előre, a has irányába mutat, beszélünk az előbbi esetben kyphosisról, utóbbi esetben lordosisról. Hanyagtartás alatt a gerinc élettani görbületeinek csigolyaszerkezeti eltérés nélküli megváltozását értjük.

A csecsemő gerincének egésze kyphosisban van, vagyis a hát irányába görbülő. Először a csecsemő hasrafordulásával és a fej emelésével alakul ki a nyaki lordózis (a gerinc élettani előrehajlása). Az állás és járás megkezdésekor egyenesedik ki az ágyéki gerinc, majd az izomzat erősödésével jön létre a lumbalis (ágyéki) lordózis (lordosis) és a szakrális (keresztcsonti) kyphosis. 8-10 éves kortól kezdve tehát nyaki és ágyéki lordózist (előre történő domborodást), háti és kereszcsontti kyphosist (hátrafelé történő domborodást) láthatunk egészséges esetben. 

lapockatáji fájdalom

Egyéni Gyógytorna vizsgálattal

Előzze meg és kezeltesse a mozgásszervi panaszait szakemberekkel. Hatékony, modern szakterápiás kezelések!

A hanyagtartás jellemzői

Bármilyen külső tényező károsan befolyásolhatja a gyermek további fejlődését. A leggyakoribb hiba a gyermek korai ültetése és felállítása anélkül, hogy az izomzata elég erős lenne. A gerinc valamely görbülete ennek hatására fokozódhatnak, illetve ennek kompenzálására egy másik görbület mértéke csökken. Hanyagtartásnak összefoglalóan azon hyperkyphosisokat nevezzük, amikor a csigolyákban nincs semmilyen szerkezeti eltérés, azaz a deformitás elsősorban a hát, illetve törzsizomzat gyengeségével függ össze, az izmok erősödése nem tud lépést tartani a gerinc görbületeinek alakulásával. Kialakulásában az akaraterő hiánya és pszihés tényezők is szerepet játszanak.

Két fő típusát különíthetjük el:

  • Domború hát: A háti kyphosis a normálisnál nagyobb, az ágyéki lordosis megtartott.
  • Nyerges hát: Az ágyéki lordózis és a háti kyphosis a normálisnál nagyobb.Ez a leggyakoribb típus, főleg 6-10 éves kor között alakul ki, amikor a törzs izomereje nincs arányban a hossznövekedéssel.

A lapos hátat nem soroljuk a hanyagtartások közé. Ez esetben a háti kyphosis eltűnik, a hát egyenessé, vagy előrefelé domborúvá válhat, az ágyéki gerinc élettani görbülete is csökken, mindez csökkenti a gerinc stabilitását.

A hanyagtartás kezelése

Hiába jár valaki mindennap fitneszterembe, és hiába emelget súlyokat, semmit nem ér a gerinc elváltozása ellen, sőt gyakran ront a kialakult állapoton. A fizioterápia, elektroterápia, a termálfürdő és a többi ,,csodaszer” mellett is, mindenképpen szükség van gyógytornászra.

A hanyag testtartás gyógytorna gyakorlatokkal egyensúlyban tartható és megelőzhető az az állapot. Ez az elváltozás nem a gerinc oldalirányú elhajlása, hanem inkább a hosszú ideig fennálló, a hanyag tartás miatt kialakult, már nehezen korrigálható izom-, kötőszövet- és gyakram még csontos-, ízületi elváltozások kialakulása. Ez az állapot inkább a törzs oldal irányból megfigyelhető görbe helyzetét okozza.

hanyagtartás kezelésének leghatékonyabb módja a Schroth terápia, Schroth 1+1-es kezelés,  A tartásjavító, izomegyensúly visszaállító gyógytorna mellett – kiegészítő terápiáként – szóba jöhet a lágyrész manuálterápia, Dorn terápia is.

Forrás: www.webbeteg.hu

Blogolás egészség, betegség, megelőzés és életmód témában.

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Back To Top